Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Moje teta zemřela v 19 letech na agresivní formu leukémie. Byl jsem ještě malý, nevím, jestli si to zavinila sama. 

0 Citovat

Opravuju na "může si za to VĚTŠINOU sám." Samozřejmě je i dost případů, kdy za tím nezdravý životní styl nestál. Naopak někdo s nezdravým stylem se dožije v relativním zdraví vysokého věku. Nedá se to jistě říkat do očí těm, co umírají nebo jejich blízkým. Je to celé složitější, ale že ve většině případů je to s civilizačními chorobami tak, jak jsem psal, se nedá popřít.

O dětech jsem nepsal, ale jistě se nedá vysvětlit genetikou nebo špatným životním prostředím toto, jak jsem dal už výše:

"Podle výzkumu American Cancer Society mají lidé narození v roce 1990 dvojnásobně vyšší riziko, že onemocní rakovinou tlustého střeva ve srovnání s lidmi narozenými roku 1950. U rakoviny konečníku je pak riziko dokonce čtyřikrát větší."

0 Citovat

Aluška napsal(a):

To jen taková odbočka, na vir umíraj taky většinou obézní, staří a jinak oslabení jedinci, takže si za to teda vlastně taky můžou sami?

Teď jsi na to kápla. Na koronavirus umírají většinou lidé s komorbitami typu kardiovaskulární choroby, obezita, cukrovka, což jsou typické civilizační neduhy. Můžou si za to sami a měli by si léčbu hradit. A my si tu kvůli nezodpovědným jedincům s nezdravým životním stylem rozvracíme ekonomiku. 😉

0 Citovat

Libore-S, Tvoje příspěvky jsem četl rád, mívají hlavu i patu...  Dnes se to nějak pokazilo, nepovedené téma už prosím nenapravuj a nerozmazávej...... Snad budu zase číst s radostí....

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

"Podle výzkumu American Cancer Society mají lidé narození v roce 1990 dvojnásobně vyšší riziko, že onemocní rakovinou tlustého střeva ve srovnání s lidmi narozenými roku 1950. U rakoviny konečníku je pak riziko dokonce čtyřikrát větší."

Rakovina konečníku se rozhodně neprojevuje v mladém věku. To nastává až později. Jasně jsi psal, že lidé v MLADŠÍM věku si za rakovinu můžou většinou sami. Takže citace úplně k ničemu. Toto není typ rakoviny, který podporuje tvoji argumentaci. V mladém věku se objevují úplně jiné typy tohoto onemocnění a jak již bylo řečeno, dáno to je především genetikou

0 Citovat

@Mandarinka: Psal jsem snad nekdy (nebo nekdo jiny), ze by si meli lidi jakoukoli lecbu hradit? Psal jsem snad nekdy, ze se nemela zavadet ta prisna opatreni, i kdyz to spojeni na polymorbidni pacienty bylo jasne od zacatku?

0 Citovat

Libor_S: Mohl by jsi pro jednou,zcela výjimečně,uznat,že jsi absolutně přestřelil.Ani všemi odkazy a citáty světa tuhle totální kravinu nijak nepotvrdis (myslím tu s tím,jak si můžou lidé v mladém věku za rakovinu především sami).

0 Citovat

Libor napsal(a):

Rakovina konečníku se rozhodně neprojevuje v mladém věku. To nastává až později. Jasně jsi psal, že lidé v MLADŠÍM věku si za rakovinu můžou většinou sami. Takže citace úplně k ničemu. Toto není typ rakoviny, který podporuje tvoji argumentaci. V mladém věku se objevují úplně jiné typy tohoto onemocnění a jak již bylo řečeno, dáno to je především genetikou

Mladším věkem myslím třicátníky a čtyřicátníky. Neplatí tedy podle tebe to "U rakoviny konečníku je pak riziko dokonce čtyřikrát větší" u těch třicetiletých? Genetika se najednou rapidně zhoršila těm, co se narodili kolem roku 1990, když starší mají nižší riziko?

Není snad pravda tato věta: "Smutné světové prvenství zaujímají Češi ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva"? Je těchto případů málo, aby to podporovalo mou argumentaci?

Jestli někdo chcete argumentovat, že nemám pravdu, postněte nějaký článek, kde se píše o nějakém jiném vysvětlení rychlého nárůstu civilizačních chorob a úmrtí na ně, než že za to může z velké části špatný životní styl. Doufám, že to nebude o chemtrails a 5G. Jistě že tyto nemoci byly i dříve, takže nějaký vliv má genetika. Něco z nárůstu se dá vysvětlit zhoršením životního prostředí (ale i to je způsobeno tím moderním životním stylem). Jak jinak ale vysvětlit ten velký nárůst? Nemyslím celkových čísel, což je dáno částečně i vyšší délkou života, ale v dané věkové kategorii.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@Mandarinka: Psal jsem snad nekdy (nebo nekdo jiny), ze by si meli lidi jakoukoli lecbu hradit? Psal jsem snad nekdy, ze se nemela zavadet ta prisna opatreni, i kdyz to spojeni na polymorbidni pacienty bylo jasne od zacatku?

Libore, to byla ironie. Nastavení zrcadla tvému absurdnímu tvrzení o rakovině. Ach jo.

0 Citovat

@eremi: Opravil jsem především na většinou. Zatím nikdo kromě emocionálních výlevů a popisů případů rakoviny nepřinesl nic konkrétního do debaty, co by změnilo můj názor, že třicátníci a čtyřicátníci si způsobují civilizační choroby většinou svým životním stylem.

0 Citovat

Děti, dojdu si pro popkorn :D

0 Citovat

Ohradili jsme se, protože jsi napsal, že za rakovinu v mladém věku si mohou lidé nejčastěji sami.

Mladé lidi obvykle postihuje rakovina prsu, kostí a leukemie. Zde jsou příčiny převážně  genetické, i když nezdravý životní styl nepomůže u žádné choroby.

Můj syn se v pubertě často  takhle hloupě argumentačně poměřoval s ostatními a jednou prohlásil- "Obhajuji neobhajitelné ". Nějak mi to tu situaci připomnělo. 

0 Citovat

@Libor_S: Nedávno jsem někde četl, že o to strašné prvenství v rakovinách tlustého střeva na počet obyvatel jsme konečně přišli.

@All: Kvůli rakovině v rodině chodím ob rok na preventivním vyšetření do MOÚ v Brně. Nejčastější rakovina do 30 let je prý rakovina kůže, kde genetika taky hraje roli (více znamínek).

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Mladším věkem myslím třicátníky a čtyřicátníky. Neplatí tedy podle tebe to "U rakoviny konečníku je pak riziko dokonce čtyřikrát větší" u těch třicetiletých? Genetika se najednou rapidně zhoršila těm, co se narodili kolem roku 1990, když starší mají nižší riziko? 

Hele upřímně. Já vím, že ty tady dáváš hodně dobrých rad ohledně cestování. Jsi určitě starší než já a máš více životních zkušeností, to respektuju. Ale teď s prominutím meleš úplný sracky. Dáváš tady různý citace, ale přitom jim sám ani nerozumíš. Chápeš, že ta citace říká to, že lide narozeni v roce 1990 mají čtyřikrát vyšší riziko, že v POZDĚJŠÍM věku onemocní zmiňovanou chorobou? Ale tyto choroby se stále budou vyskytovat především v pozdějším věku, jen se zvyšuje pravděpodobnost, že tato nemoc skutečně u konkrétního člověka propukne.

0 Citovat

Libore-S, proč bys měnil  svůj názor ?  Stačí, když  jej přestaneš dokola  prosazovat... Jednou stačilo...

0 Citovat

Libor napsal(a):

Dáváš tady různý citace, ale přitom jim sám ani nerozumíš. Chápeš, že ta citace říká to, že lide narozeni v roce 1990 mají čtyřikrát vyšší riziko, že v POZDĚJŠÍM věku onemocní zmiňovanou chorobou? Ale tyto choroby se stále budou vyskytovat především v pozdějším věku, jen se zvyšuje pravděpodobnost, že tato nemoc skutečně u konkrétního člověka propukne.

Nevypadá to, že bys ty tomu rozuměl. Jak by asi výzkumníci American Cancer Society mohli zjistit, jaké budou mít riziko rakoviny ti lidé narození 1990 v pozdějším věku? To jsou jasnovidci? I kdyby to bylo v pozdějším věku, je ten nárůst problém. Ten článek (stejně jako jiné) je ale o nárůstu rakoviny u mladších.


@Mandarinka: Psal jsem v MLADŠÍM věku a už jsem několikrát vysvětlil, jaký za něj považuju. Některé druhy rakoviny se u mladých (dejme tomu do 30) jistě dají vysvětlit hlavně genetikou, ale opakuju, že genetika nemůže vysvětlit vysoký nárůst. Určitě ta hlavní příčina není genetika u rakoviny kůže - jednoho z nejčastějších typů nádorů u mladých žen viz tyto články:

https://www.novinky.cz/zena/zdra...-zen-37004

https://www.prozeny.cz/clanek/ra...kapi-45125

Možná jsem se nepřesně vyjádřil o té rakovině (ohledně některých typů), ale dál už obhajuju obhajitelné, tedy jaké jsou příčiny nárůstu civilizačních chorob. Nikdo se ani nepokusil to zpochybnit, i když jsem k tomu vyzval. Poslouchal jsem teď rozhovor s lékařem, který má podle mě dobrou teorii, proč vznikají některé typy civilizačních chorob, hlavně hormonálně dependentních orgánů (prsa, děloha, vaječník, prostata) a není to jen o tom výše jmenovaném, ale trošku širší problém dnešní civilizace (i když i s tím může každý něco udělat). Nebudu to tu psát, protože je to trochu alternativní pohled a většina by se k tomu stavěla odmítavě (když nepřijme ani ty základní všeobecně přijímané příčiny).

Možná jsou ty reakce způsobené tím, že jsem tu poznámku připojil ke konkrétnímu pacientovi, ale mě zase trochu namíchlo, že Aluška ještě dnes svádí něčí možné zdravotní problémy na vládní opatření proti koronaviru, která naopak zdravotnictví ochránila před kolapsem. Vládu nemusím (zvlášť AB), ale nemám rád ani když lidi svádí své problémy na ostatní nebo jiné jimi neovlivnitelně příčiny a nepřipustí si, že obvykle mají na všem i svůj podíl (někdy větší, někdy menší). Když jsi zmínila syna, připomnělo mi to, jak děti říkají, když nechtějí přiznat svůj podíl na něčem, co se nepovedlo "vono samo".


@Brouk: Reagoval jsem na útoky, pokus o argumentaci a upřesňoval jsem svá tvrzení. Ty jsi nějaký cenzor?

0 Citovat

+1 a díky za to

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Nevypadá to, že bys ty tomu rozuměl. Jak by asi výzkumníci American Cancer Society mohli zjistit, jaké budou mít riziko rakoviny ti lidé narození 1990 v pozdějším věku? To jsou jasnovidci? 

Stejným způsobem jakým se počítá střední délka života, což je informace o tom jakého věku se muž resp. žena narozená v roce 2020 pravděpodobně dožije?

https://www.czso.cz/csu/xb/jakeh...e-dozijeme

0 Citovat

Libor_S: když to potřebuješ dál řešit, tak třeba o tom, že MLADŠÍ věk je dle tebe 30-40 let jsi začal psát až poté, co se tady strhla ta "lavina" a psalo se zde o případech lidí ve věku do 30 let a dětech. Sám často bazíruješ na slovíčkách, tak ses měl vyjádřit přesně, protože pak to vypadá (ať už oprávněně nebo ne), že to přizpůsobuješ tomu, aby jsi nemusel přiznat chybu. Osobně si taky pod pojmem "mladší věk" nepředstavuji skupinu 30-40 let.

0 Citovat

Každé fórum má svého Cvacha...

0 Citovat

 a ja budu doktor Blazej,ja? Nejaka Ina okolo?

0 Citovat

Ina ne, Ema ano:-)

0 Citovat

eremi napsal(a):

Libor_S: když to potřebuješ dál řešit, tak třeba o tom, že MLADŠÍ věk je dle tebe 30-40 let jsi začal psát až poté, co se tady strhla ta "lavina" a psalo se zde o případech lidí ve věku do 30 let a dětech. Sám často bazíruješ na slovíčkách, tak ses měl vyjádřit přesně, protože pak to vypadá (ať už oprávněně nebo ne), že to přizpůsobuješ tomu, aby jsi nemusel přiznat chybu. Osobně si taky pod pojmem "mladší věk" nepředstavuji skupinu 30-40 let.

Chápu, že dvacátníci, což ale nejsi, si pod mladším věkem představují max. do 30 let. Děti jsem vyloučil hned a je jasné, že u dvacátníků se životní styl nestihne na zdraví projevit tak výrazně (obezita atd. ano, ale ne rakovina). Byla to jen poznámka na okraj, kterou jsem pak upřesnil a nečekal jsem, že bych si kvůli terminologii v poznámce měl něco nastudovat jako při psaní nějakého referátu. Podívej se sem: https://cs.wikipedia.org/wiki/On...ov%C4%9Bka


Světová zdravotnická organizace doporučuje u dospělosti jiné členění:


    období plné dospělosti 18–30 let

    období mladého věku 30–45 let

    období středního věku 45–60 let...

0 Citovat

@Libor_S: bral jsem doposud vždy Tvoje příspěvky týkající se jak přímo cestování, tak toho ostatního, za velmi věcné a kvalitní a rád je četl. Nicméně Tvé vyjádření o rakovině je z mého pohledu hodně za hranou a velký úlet. Ať už ho obhajuješ/upřesňuješ jakýmikoliv argumenty.

0 Citovat

@divan: Měj si pohled, jaký chceš. Když neuvedeš konkrétní argument typu "ve věku 30-50 let je nárůst rakoviny (nejlépe podle typů) zanedbatelný oproti období před 2. světovou válkou a tudíž se většina případů dá vysvětlit genetickými predispozicemi" nebo jiné možné příčiny nárůstu u mladších, není to smysluplná diskuze.

0